Persian Bidjar Rug 8x11, Floral Bouquets, Blue Black Red Pink, Handmade Hand Knotted Vintage Semi Antique Oriental Carpet
Persian Bidjar Rug 8x11, Floral Bouquets, Blue Black Red Pink, Handmade Hand Knotted Vintage Semi Antique Oriental Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bidjar |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 11' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Blue, Black, Red | Pink, Ivory |
| Age | 1950s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2305L006 |
| Rug Number | JAVAD10006-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bidjar |
| Size (ft/inches) | 7' 10" x 11' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Blue, Black, Red | Pink, Ivory |
| Age | 1950s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2305L006 |
| Rug Number | JAVAD10006-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























