Persian Bidjar Rug 5x10, Wool Hand Knotted Vintage Carpet, Highly Detailed, Mahi Herati Pattern, 5 x 10 Oriental Rug

Persian Bidjar Rug 5x10, Wool Hand Knotted Vintage Carpet, Highly Detailed, Mahi Herati Pattern, 5 x 10 Oriental Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bidjar |
| Size (ft/inches) | 5' 2" x 9' 7" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Ivory, Black, Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Herati |
| SKU | 2306L030 |
| Rug Number | ROB5009-JM-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bidjar |
| Size (ft/inches) | 5' 2" x 9' 7" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red, Ivory, Black, Multicolor | |
| Age | 1960s |
| Collection | Herati |
| SKU | 2306L030 |
| Rug Number | ROB5009-JM-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























