Persian Bidjar Rug 4x6, Handmade Oriental Carpet, Fine Weave, Herati Mahi Pattern, Vintage, Red, 300 KPSI
Persian Bidjar Rug 4x6, Handmade Oriental Carpet, Fine Weave, Herati Mahi Pattern, Vintage, Red, 300 KPSI
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bidjar |
| Size (ft/inches) | 3' 9" x 5' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red | |
| Age | 1960s |
| Collection | Herati/Mahi |
| SKU | 2307L038 |
| Rug Number | NIN4009-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted, 300 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,899.00
-65%$2,899.00
$1,014.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bidjar |
| Size (ft/inches) | 3' 9" x 5' 9" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red | |
| Age | 1960s |
| Collection | Herati/Mahi |
| SKU | 2307L038 |
| Rug Number | NIN4009-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted, 300 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























