Persian Bidjar Rug 4x5, Finely Hand Knotted Vintage Carpet, Red and Navy Blue, Handmade Wool Rug, 180 KPSI

Persian Bidjar Rug 4x5, Finely Hand Knotted Vintage Carpet, Red and Navy Blue, Handmade Wool Rug, 180 KPSI
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bidjar |
| Size (ft/inches) | 3' 10" x 5' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Navy Blue | Ivory/Cream |
| Age | 1950s |
| Collection | Bidjar |
| SKU | 2309L095 |
| Rug Number | FOS3509-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 180 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,700.00
-65%$2,700.00
$945.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bidjar |
| Size (ft/inches) | 3' 10" x 5' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Navy Blue | Ivory/Cream |
| Age | 1950s |
| Collection | Bidjar |
| SKU | 2309L095 |
| Rug Number | FOS3509-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 180 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























