Persian Bidjar Rug 3.6 x 5 ft, Repeated Floral Motifs, Roses and Birds, Cream Burgundy, Fine Wool Oriental Bijar Carpet, Vintage Traditional Area Rug

Persian Bidjar Rug 3.6 x 5 ft, Repeated Floral Motifs, Roses and Birds, Cream Burgundy, Fine Wool Oriental Bijar Carpet, Vintage Traditional Area Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bidjar |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 5' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Burgundy | Red, Light Pink, Blue, Green, Yellow, Multicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Repeated Floral |
| SKU | 2210L048 |
| Rug Number | NIN3009-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful vintage genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bidjar |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 5' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Burgundy | Red, Light Pink, Blue, Green, Yellow, Multicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Repeated Floral |
| SKU | 2210L048 |
| Rug Number | NIN3009-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful vintage genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























