Persian Bakhtiari Rug 5x8, Wool Hand Knotted Antique Carpet, Red, Floral Oriental Rug, 5 x 8 Medium Sized Rug

Persian Bakhtiari Rug 5x8, Wool Hand Knotted Antique Carpet, Red, Floral Oriental Rug, 5 x 8 Medium Sized Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bakhtiari |
| Size (ft/inches) | 5' 3" x 7' 11" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Ivory, Blue | |
| Age | 1930s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2306L153 |
| Rug Number | MASS4509-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Bakhtiari |
| Size (ft/inches) | 5' 3" x 7' 11" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Ivory, Blue | |
| Age | 1930s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2306L153 |
| Rug Number | MASS4509-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























