Persian Area Rug 8 x 11.6, Wool, Royal Hunting Scene, Vintage Couristan Rug, Red, Allover Pattern, Belgium Power Loomed

Persian Area Rug 8 x 11.6, Wool, Royal Hunting Scene, Vintage Couristan Rug, Red, Allover Pattern, Belgium Power Loomed
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | Belgium |
| Size (ft/inches) | 8' 3" x 11' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Beige/Tan | |
| Age | 1950s |
| Collection | Couristan Royal Hunting Scene |
| SKU | 2410L071 |
| Rug Number | FB37510-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,400.00
-65%$2,400.00
$840.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | Belgium |
| Size (ft/inches) | 8' 3" x 11' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Beige/Tan | |
| Age | 1950s |
| Collection | Couristan Royal Hunting Scene |
| SKU | 2410L071 |
| Rug Number | FB37510-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























