
Persian Afshar Rug 3.6 x 5, Zili Sultan Pattern, Wool
A Colorful Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Tribal Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Afshar |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 5' 1" |
| Pile Height | .5" |
| Color(s) | Beige | Dark Red, Yellow/Orange, Blue, Multicolor |
| Age | 1960s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2103L055 |
| Rug Number | NIN1502-KH |
| Condition/Notes | A beautiful hand-knotted tribal rug in great overall condition. Free of stains, odors, discolorations. Good pile. Fringes are short in some areas. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,299.00
-65%$1,299.00
$454.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Colorful Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Tribal Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Afshar |
| Size (ft/inches) | 3' 6" x 5' 1" |
| Pile Height | .5" |
| Color(s) | Beige | Dark Red, Yellow/Orange, Blue, Multicolor |
| Age | 1960s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2103L055 |
| Rug Number | NIN1502-KH |
| Condition/Notes | A beautiful hand-knotted tribal rug in great overall condition. Free of stains, odors, discolorations. Good pile. Fringes are short in some areas. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























