
Palace Sized Indian Agra Rug 12x17, Wool Handmade Floral Allover Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 11' 7" x 17' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Rust Red, Navy Blue | |
| Age | 2000s |
| Collection | Palace Sized |
| SKU | 2401L110 |
| Rug Number | ROB7601-GAL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $6,450.00
-65%$6,450.00
$2,257.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | India |
| Size (ft/inches) | 11' 7" x 17' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Rust Red, Navy Blue | |
| Age | 2000s |
| Collection | Palace Sized |
| SKU | 2401L110 |
| Rug Number | ROB7601-GAL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























