Palace Size Pak Persian Rug 13x17, Haji Jalili Design, Beige and Rust, Wool Hand Knotted, Fine 260 KPSI

Palace Size Pak Persian Rug 13x17, Haji Jalili Design, Beige and Rust, Wool Hand Knotted, Fine 260 KPSI
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 13' x 16' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige, Rust Red | |
| Age | 2000s |
| Collection | Pak Persian |
| SKU | 2410L048 |
| Rug Number | ALI140010-RAY |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 260 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $8,800.00
-65%$8,800.00
$3,080.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 13' x 16' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige, Rust Red | |
| Age | 2000s |
| Collection | Pak Persian |
| SKU | 2410L048 |
| Rug Number | ALI140010-RAY |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 260 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























