Palace Size Pak Persian Rug 12x18, Haji Jalili Design, Pakistani Carpet, Oat and Light Blue, Fine 260 KPSI

Palace Size Pak Persian Rug 12x18, Haji Jalili Design, Pakistani Carpet, Oat and Light Blue, Fine 260 KPSI
A Haji Jalili Design Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Pak Persian Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 12' 3" x 18' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Oat, Light Blue | |
| Age | 2000s |
| Collection | Pak Persian |
| SKU | 2410L047 |
| Rug Number | ALI120010-RAY |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 260 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $9,800.00
-65%$9,800.00
$3,430.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Haji Jalili Design Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Pak Persian Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 12' 3" x 18' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Oat, Light Blue | |
| Age | 2000s |
| Collection | Pak Persian |
| SKU | 2410L047 |
| Rug Number | ALI120010-RAY |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 260 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























