Palace Size Pak Persian Rug 12x15, Brick Red, Allover Pattern, Handmade Oversized Wool Oriental Carpet, Large Area Rug, Fine 225 KPSI

Palace Size Pak Persian Rug 12x15, Brick Red, Allover Pattern, Handmade Oversized Wool Oriental Carpet, Large Area Rug, Fine 225 KPSI
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 12' x 14' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Brick Red, Gold-Tan | |
| Age | 2000s |
| Collection | Palace Sized |
| SKU | 2404L067 |
| Rug Number | TS11004-GAL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. Very finely hand knotted with a knot density of 225 KPSI. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 12' x 14' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Brick Red, Gold-Tan | |
| Age | 2000s |
| Collection | Palace Sized |
| SKU | 2404L067 |
| Rug Number | TS11004-GAL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. Very finely hand knotted with a knot density of 225 KPSI. |























