Palace Size Needlepoint Rug 12x16, Black and Colorful, Floral Panel, Handmade Oversized Wool Needlepoint Carpet, Rare

Palace Size Needlepoint Rug 12x16, Black and Colorful, Floral Panel, Handmade Oversized Wool Needlepoint Carpet, Rare
| Construction Technique | Handmade Handwoven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 11' 9" x 15' 8" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Black, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral Needlepoint |
| SKU | 2310L037 |
| Rug Number | ROB6509-JM-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $5,400.00
-65%$5,400.00
$1,890.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Handwoven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 11' 9" x 15' 8" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Black, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral Needlepoint |
| SKU | 2310L037 |
| Rug Number | ROB6509-JM-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























