
Palace Size Aubusson Rug 12x18
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 11' 6" x 18' 2" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Charcoal, Ivory, Gray, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2409L087 |
| Rug Number | VAH12009-JM-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some abrash (variations in colors). Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $8,000.00
-65%$8,000.00
$2,800.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 11' 6" x 18' 2" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Charcoal, Ivory, Gray, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2409L087 |
| Rug Number | VAH12009-JM-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some abrash (variations in colors). Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























