
Pakistani Turkoman Rug 4x6, Semi Open Field, Ivory, Vintage
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 4' x 5' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Taupe, Terracotta-Red | |
| Age | 1960s |
| Collection | Pakistani Turkoman |
| SKU | 2409L058 |
| Rug Number | JESS2349-KH |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,650.00
-65%$1,650.00
$577.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 4' x 5' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory, Taupe, Terracotta-Red | |
| Age | 1960s |
| Collection | Pakistani Turkoman |
| SKU | 2409L058 |
| Rug Number | JESS2349-KH |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























