Pakistani Turkoman Bokhara Rug 6x9, Fine Wool Vintage Hand Knotted Handmade Yamud Oriental Carpet 6 x 9, Red Turkoman Rug, Tribal Rug

Pakistani Turkoman Bokhara Rug 6x9, Fine Wool Vintage Hand Knotted Handmade Yamud Oriental Carpet 6 x 9, Red Turkoman Rug, Tribal Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 6' 2" x 9' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Ivory | |
| Age | 1980s |
| Collection | Pakistani Bokhara |
| SKU | 2304L062 |
| Rug Number | ROB2759-EV-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 6' 2" x 9' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Ivory | |
| Age | 1980s |
| Collection | Pakistani Bokhara |
| SKU | 2304L062 |
| Rug Number | ROB2759-EV-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























