
Pakistani Rug 9x12, Floral Allover Peshawar Carpet, Chobi, Beige and Rust Red, Traditional
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 8' 7" x 11' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige, Rust Red | |
| Age | 2000s |
| Collection | Peshawar |
| SKU | 2407L005 |
| Rug Number | FAR4007-CHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,600.00
-65%$2,600.00
$910.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 8' 7" x 11' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige, Rust Red | |
| Age | 2000s |
| Collection | Peshawar |
| SKU | 2407L005 |
| Rug Number | FAR4007-CHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























