Pakistani Rug 6x9, European Aubusson Design, Wool Handmade Vintage Carpet, Dark Red, 6 x 9 Medium Sized Rug

Pakistani Rug 6x9, European Aubusson Design, Wool Handmade Vintage Carpet, Dark Red, 6 x 9 Medium Sized Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 6' x 9' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Red | Black, Yellow, Pink, Light Blue |
| Age | 2000s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2306L143 |
| Rug Number | TED3509-JM-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,499.00
-65%$2,499.00
$874.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 6' x 9' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Red | Black, Yellow, Pink, Light Blue |
| Age | 2000s |
| Collection | Aubusson |
| SKU | 2306L143 |
| Rug Number | TED3509-JM-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























