
Pakistani Rug 10x14, Large Peshawar Chobi Carpet
A Beautiful Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Peshawar Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 9' 7" x 14' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Multicolor |
| Age | 2000s |
| Collection | Peshawar |
| SKU | 2407L019 |
| Rug Number | ALI3657-CH |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some abrash (variation in coloring). Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Beautiful Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Peshawar Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 9' 7" x 14' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Multicolor |
| Age | 2000s |
| Collection | Peshawar |
| SKU | 2407L019 |
| Rug Number | ALI3657-CH |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Has some abrash (variation in coloring). Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























