
Pakistani Peshawar Rug 8x10, Farmhouse Rug, Oushak Carpet, Wool
A Pretty Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Peshawar Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 8' 4" x 9' 7" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige/Cream | Dark Violet, Green |
| Age | 1980s |
| Collection | Peshawar |
| SKU | 2107L011 |
| Rug Number | ALI2508-BLRM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in nice condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Field color appears to be more darker when viewing the rug from one direction and lighter when viewing it from the opposite direction. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,950.00
-65%$2,950.00
$1,032.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Pretty Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Peshawar Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 8' 4" x 9' 7" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Beige/Cream | Dark Violet, Green |
| Age | 1980s |
| Collection | Peshawar |
| SKU | 2107L011 |
| Rug Number | ALI2508-BLRM |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in nice condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Field color appears to be more darker when viewing the rug from one direction and lighter when viewing it from the opposite direction. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























