
Pakistani Carpet 9x12, Finely Hand Knotted 270 KPSI, Cream, Allover Pattern
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 9' 2" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream | |
| Age | 2000s |
| Collection | Pak Persian |
| SKU | 2407L003 |
| Rug Number | FAR5007-CHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 270 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 9' 2" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream | |
| Age | 2000s |
| Collection | Pak Persian |
| SKU | 2407L003 |
| Rug Number | FAR5007-CHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 270 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























