
Pakistani Bokhara Turkoman Rug 9x11, Cream, Handmade Wool Vintage Carpet
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 9' 3" x 11' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Black | |
| Age | 1960s |
| Collection | Turkoman Bokhara |
| SKU | 2312L041 |
| Rug Number | SIC3256-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,750.00
-65%$2,750.00
$962.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 9' 3" x 11' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Black | |
| Age | 1960s |
| Collection | Turkoman Bokhara |
| SKU | 2312L041 |
| Rug Number | SIC3256-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























