
Pakistani Bokhara Turkoman Rug 7x10, Handmade Vintage Wool Carpet, Brown-Red
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 7' x 10' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Brown-Red, Black | |
| Age | 1980s |
| Collection | Pakistani Bokhara |
| SKU | 2308L087 |
| Rug Number | FAR3258-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 7' x 10' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Brown-Red, Black | |
| Age | 1980s |
| Collection | Pakistani Bokhara |
| SKU | 2308L087 |
| Rug Number | FAR3258-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























