
Pakistani Bokhara Rug 8x10, Wool Turkoman Carpet, Ivory/Cream
A Finely Knotted Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Pakistani Bokhara Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 8' 2" x 10' 5" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Ivory/Cream, Black, Red | Blue, Light Brown |
| Age | 1960s |
| Collection | Pakistani Bokhara |
| SKU | 2208L027 |
| Rug Number | SIS3902-BLR |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,999.00
-65%$2,999.00
$1,049.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Finely Knotted Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Pakistani Bokhara Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 8' 2" x 10' 5" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Ivory/Cream, Black, Red | Blue, Light Brown |
| Age | 1960s |
| Collection | Pakistani Bokhara |
| SKU | 2208L027 |
| Rug Number | SIS3902-BLR |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently professionally cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























