Pakistani Bokhara Rug 6x9, Hand Knotted Vintage Wool Carpet with Silk Highlights, Very Fine 320 KPSI, Medium Size

Pakistani Bokhara Rug 6x9, Hand Knotted Vintage Wool Carpet with Silk Highlights, Very Fine 320 KPSI, Medium Size
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 6' 3" x 8' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | | |
| Age | 1980s |
| Collection | Pakistani Bokhara |
| SKU | 2308L099 |
| Rug Number | NIN3508-EV-FOLD |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted, with a knot density of 320 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,650.00
-65%$2,650.00
$927.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 6' 3" x 8' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | | |
| Age | 1980s |
| Collection | Pakistani Bokhara |
| SKU | 2308L099 |
| Rug Number | NIN3508-EV-FOLD |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted, with a knot density of 320 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























