Pakistani Bokhara Rug 6x8, Fine Turkoman Carpet, Wool Handmade Vintage, Red, 6 x 8 Medium Sized Rug, Turkmen Rug

Pakistani Bokhara Rug 6x8, Fine Turkoman Carpet, Wool Handmade Vintage, Red, 6 x 8 Medium Sized Rug, Turkmen Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 5' 8" x 7' 10" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red | |
| Age | 1970s |
| Collection | Bokhara |
| SKU | 2306L108 |
| Rug Number | NIN2259-KHR-FOLD |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,799.00
-65%$1,799.00
$629.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 5' 8" x 7' 10" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Red | |
| Age | 1970s |
| Collection | Bokhara |
| SKU | 2306L108 |
| Rug Number | NIN2259-KHR-FOLD |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























