
Pakistani Bokhara Rug 4x6, Turkoman Carpet, Vintage Handmade Wool Rug, Ivory
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 4' x 6' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory | Maroon, Dark Taupe/Brown, Black |
| Age | 1970s |
| Collection | Bokhara |
| SKU | 2309L060 |
| Rug Number | NIN2009-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,500.00
-65%$1,500.00
$525.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 4' x 6' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Ivory | Maroon, Dark Taupe/Brown, Black |
| Age | 1970s |
| Collection | Bokhara |
| SKU | 2309L060 |
| Rug Number | NIN2009-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























