
Pakistani Bokhara Rug 4x6, Red Turkoman Carpet, Finely Hand Knotted, Wool Vintage Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 4' 2" x 6' 1" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red | |
| Age | 1960s |
| Collection | Pakistani Bokhara |
| SKU | 2309L005 |
| Rug Number | NIN1509-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 4' 2" x 6' 1" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red | |
| Age | 1960s |
| Collection | Pakistani Bokhara |
| SKU | 2309L005 |
| Rug Number | NIN1509-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























