Pak Persian Runner Rug 2.8 x 8, Handmade Vintage Carpet, Beige and Maroon, Wool and Silk Highlights

Pak Persian Runner Rug 2.8 x 8, Handmade Vintage Carpet, Beige and Maroon, Wool and Silk Highlights
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 2' 8" x 8' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige, Maroon | |
| Age | 2000s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2401L092 |
| Rug Number | FAR1751-EV-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 2' 8" x 8' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige, Maroon | |
| Age | 2000s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2401L092 |
| Rug Number | FAR1751-EV-F |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























