
Pak Persian Runner Rug 2.6 x 10, Dark Green and Beige, Floral Allover
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 2' 6" x 10' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Green, Beige | |
| Age | 2000s |
| Collection | Pak Persian |
| SKU | 2408L015 |
| Rug Number | DAV2608-KHR-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 170 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 2' 6" x 10' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Green, Beige | |
| Age | 2000s |
| Collection | Pak Persian |
| SKU | 2408L015 |
| Rug Number | DAV2608-KHR-R |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 170 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























