Pak Persian Rug 9x12, Highly Detailed Fine 260 KPSI, Floral, Handmade Traditional Carpet, Black

Pak Persian Rug 9x12, Highly Detailed Fine 260 KPSI, Floral, Handmade Traditional Carpet, Black
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 9' 2" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2401L087 |
| Rug Number | CC6751-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Very finely hand knotted with a knot density of 260 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $4,300.00
-65%$4,300.00
$1,505.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 9' 2" x 12' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2401L087 |
| Rug Number | CC6751-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Very finely hand knotted with a knot density of 260 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























