Pak Persian Rug 9x12, Handmade Vintage Traditional Wool Carpet, Floral Medallion, Dark Red Ivory/Cream, Fine 250 KPSI

Pak Persian Rug 9x12, Handmade Vintage Traditional Wool Carpet, Floral Medallion, Dark Red Ivory/Cream, Fine 250 KPSI
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 9' x 11' 11" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Red, Ivory/Cream | |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2309L037 |
| Rug Number | 400FAR-BLR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted, with a knot density of 250 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,400.00
-65%$3,400.00
$1,190.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 9' x 11' 11" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Red, Ivory/Cream | |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral Medallion |
| SKU | 2309L037 |
| Rug Number | 400FAR-BLR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted, with a knot density of 250 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























