Pak Persian Rug 9x12, Floral Allover, Hand Knotted Oriental Carpet 9 x 12 ft, Black and Cream, Detailed, Wool with Silk Highlights, Vintage

Pak Persian Rug 9x12, Floral Allover, Hand Knotted Oriental Carpet 9 x 12 ft, Black and Cream, Detailed, Wool with Silk Highlights, Vintage
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 8' 6" x 11' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Cream, Burgundy, Light Blue-Gray | Pink, Green, Multicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2210L016 |
| Rug Number | NIN4009-EV |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,139.00
-65%$3,139.00
$1,098.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 8' 6" x 11' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Cream, Burgundy, Light Blue-Gray | Pink, Green, Multicolor |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2210L016 |
| Rug Number | NIN4009-EV |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























