
Pak Persian Rug 9x12, Diamond Panel Design, Fine 225 KPSI, Wool
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 9' x 12' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige/Gold, Soft Muted Green, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Pak Persian Panel |
| SKU | 2408L093 |
| Rug Number | FOS6758-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 225 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 9' x 12' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige/Gold, Soft Muted Green, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Pak Persian Panel |
| SKU | 2408L093 |
| Rug Number | FOS6758-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 225 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























