
Pak Persian Rug 8x10, Wool Hand Knotted Vintage Carpet, Safavieh Rug, Gold Tan, 270 KPSI
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 8' 2" x 10' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Gold/Light Tan | |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2306L210 |
| Rug Number | NIN3759-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely knotted, 270 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,199.00
-65%$3,199.00
$1,119.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 8' 2" x 10' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Gold/Light Tan | |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2306L210 |
| Rug Number | NIN3759-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely knotted, 270 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























