Pak Persian Rug 8x10, Pakistani Mahal Sultanabad Carpet, Signature from Master Weaver, Shiny Wool, Black Red Vintage Handmade Medallion Rug

Pak Persian Rug 8x10, Pakistani Mahal Sultanabad Carpet, Signature from Master Weaver, Shiny Wool, Black Red Vintage Handmade Medallion Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 8' 1" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Green, Red | |
| Age | 2000s |
| Collection | Mahal |
| SKU | 2308L052 |
| Rug Number | AZIZ6008-EV-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Features a signature from a master weaver. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,200.00
-65%$3,200.00
$1,120.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 8' 1" x 9' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Green, Red | |
| Age | 2000s |
| Collection | Mahal |
| SKU | 2308L052 |
| Rug Number | AZIZ6008-EV-ROLL |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Features a signature from a master weaver. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























