
Pak Persian Rug 8x10, Allover Pattern, Fine 225 KPSI, Cream
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 8' x 9' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Tan/Cream, Blue, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Pak Persian |
| SKU | 2408L038 |
| Rug Number | FAR4258-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted with a knot density of 225 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,990.00
-65%$2,990.00
$1,046.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 8' x 9' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Light Tan/Cream, Blue, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Pak Persian |
| SKU | 2408L038 |
| Rug Number | FAR4258-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted with a knot density of 225 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























