Pak Persian Rug 8 x 10.6, Elegant Oriental Carpet, Floral Medallion, Vintage Handmade Wool Rug, FIne 240 KPSI

Pak Persian Rug 8 x 10.6, Elegant Oriental Carpet, Floral Medallion, Vintage Handmade Wool Rug, FIne 240 KPSI
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 8' 1" x 10' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2310L002 |
| Rug Number | ROB30010-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted, with a knot density of 240 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,000.00
-65%$3,000.00
$1,050.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 8' 1" x 10' 6" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2310L002 |
| Rug Number | ROB30010-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely hand knotted, with a knot density of 240 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























