
Pak Persian Rug 6x9, Vintage Handmade Wool Carpet, Floral, Beige
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 6' x 9' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige | |
| Age | 1980s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2311L015 |
| Rug Number | FAR2506-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,950.00
-65%$1,950.00
$682.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 6' x 9' 5" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige | |
| Age | 1980s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2311L015 |
| Rug Number | FAR2506-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























