Pak Persian Rug 6x9, Floral Allover Carpet 6 x 9 ft, Cream and Maroon Hand Knotted Wool and Silk Fine Oriental Rug, Traditional Vintage Rug
Pak Persian Rug 6x9, Floral Allover Carpet 6 x 9 ft, Cream and Maroon Hand Knotted Wool and Silk Fine Oriental Rug, Traditional Vintage Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 5' 9" x 9' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Maroon | |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2211L044 |
| Rug Number | NIN3003-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,299.00
-65%$2,299.00
$804.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 5' 9" x 9' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Cream, Maroon | |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2211L044 |
| Rug Number | NIN3003-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful vintage oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























