Pak Persian Rug 5x8, Handmade Wool Oriental Carpet, Vintage Rug, Floral Allover, Very Fine 320 KPSI

Pak Persian Rug 5x8, Handmade Wool Oriental Carpet, Vintage Rug, Floral Allover, Very Fine 320 KPSI
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 5' x 8' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2307L042 |
| Rug Number | ROB3009-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely knotted, 320 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $2,359.00
-65%$2,359.00
$825.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 5' x 8' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2307L042 |
| Rug Number | ROB3009-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Very finely knotted, 320 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























