Pak Persian Rug 4x6, Wool Hand Knotted Vintage Carpet, Dark Green, Floral Medallion, Fine Oriental Rug

Pak Persian Rug 4x6, Wool Hand Knotted Vintage Carpet, Dark Green, Floral Medallion, Fine Oriental Rug
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 3' 9" x 5' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Green, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral Allover Medallion |
| SKU | 2306L209 |
| Rug Number | NIN2259-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. FInely knotted, 260 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,799.00
-65%$1,799.00
$629.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 3' 9" x 5' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Dark Green, Multicolor | |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral Allover Medallion |
| SKU | 2306L209 |
| Rug Number | NIN2259-KHR |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. FInely knotted, 260 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























