
1 / 14
Pak Persian Rug 4x6, Pink and Cream, Very Fine 225 KPSI, Handmade Wool Oriental Carpet
A Wonderful Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Traditional Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 4' x 6' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Pink, Cream | Blue |
| Age | 1980s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2401L094 |
| Rug Number | ALI2751-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Very finely hand knotted with a knot density of 225 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
$682.50
Original: $1,950.00
-65%Pak Persian Rug 4x6, Pink and Cream, Very Fine 225 KPSI, Handmade Wool Oriental Carpet—
$1,950.00
$682.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Wonderful Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Traditional Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 4' x 6' 2" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Pink, Cream | Blue |
| Age | 1980s |
| Collection | Traditional |
| SKU | 2401L094 |
| Rug Number | ALI2751-HA |
| Condition/Notes | Very good condition. Very finely hand knotted with a knot density of 225 KPSI. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























