Pak Persian Rug 10x14, Sultanabad Mahal Peshawar Chobi Carpet, Large Vintage Wool Oriental Rug, Maroon & Beige, Floral Allover, Handmade

Pak Persian Rug 10x14, Sultanabad Mahal Peshawar Chobi Carpet, Large Vintage Wool Oriental Rug, Maroon & Beige, Floral Allover, Handmade
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 9 ' 11" x 14' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Maroon, Beige | |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2306L200 |
| Rug Number | JESS3759-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $3,799.00
-65%$3,799.00
$1,329.65Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 9 ' 11" x 14' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Maroon, Beige | |
| Age | 1980s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2306L200 |
| Rug Number | JESS3759-EV |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























