
Pak Persian Rug 10x14, Elegant Floral Carpet, Fine 225 KPSI
A Beautiful Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Pak Persian Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 10' x 13' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black | |
| Age | 2000s |
| Collection | Pak Persian |
| SKU | 2410L002 |
| Rug Number | ALI65010-LEN |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 225 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $4,400.00
-65%$4,400.00
$1,540.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Beautiful Vintage Handmade Hand-Knotted Wool Pak Persian Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 10' x 13' 8" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black | |
| Age | 2000s |
| Collection | Pak Persian |
| SKU | 2410L002 |
| Rug Number | ALI65010-LEN |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Finely hand knotted with a knot density of 225 KPSI. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























