
Pak Persian Rug 10x13
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 9' 10" x 13' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Light Taupe | |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2312L060 |
| Rug Number | SHAH7006-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $4,600.00
-65%$4,600.00
$1,610.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool, Silk Highlights |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 9' 10" x 13' 4" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Black, Light Taupe | |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2312L060 |
| Rug Number | SHAH7006-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























