Oversized Peshawar Chobi Oushak Area Rug 11.6 x 12.5, Wool Hand-Knotted Light Gold & Ivory Decorative Pakistani Floral Carpet, 11x12 - 12x13

Oversized Peshawar Chobi Oushak Area Rug 11.6 x 12.5, Wool Hand-Knotted Light Gold & Ivory Decorative Pakistani Floral Carpet, 11x12 - 12x13
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 11' 6" x 12' 5" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Light Gold, Ivory, Wood Brown | |
| Age | 2000s |
| Collection | Peshawar Chobi |
| SKU | 2109L062 |
| Rug Number | ALI6008-HA |
| Condition/Notes | A beautiful Pakistani rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Pakistan |
| Size (ft/inches) | 11' 6" x 12' 5" |
| Pile Height | 1/4" |
| Color(s) | Light Gold, Ivory, Wood Brown | |
| Age | 2000s |
| Collection | Peshawar Chobi |
| SKU | 2109L062 |
| Rug Number | ALI6008-HA |
| Condition/Notes | A beautiful Pakistani rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























