New Turkish Kilim Rug, Striped Area Rug, Southwestern Style, Off-white/Ivory Color, 5x8 Kilim Carpet, Hand-Knotted, Flatweave, Wool

New Turkish Kilim Rug, Striped Area Rug, Southwestern Style, Off-white/Ivory Color, 5x8 Kilim Carpet, Hand-Knotted, Flatweave, Wool
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 5' 2" x 7' 10" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Off-White | Dark Gray |
| Age | 2000s |
| Collection | Turkish Striped Kilim |
| SKU | 2106L093 |
| Rug Number | SAL850-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new Turkish kilim rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 5' 2" x 7' 10" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Off-White | Dark Gray |
| Age | 2000s |
| Collection | Turkish Striped Kilim |
| SKU | 2106L093 |
| Rug Number | SAL850-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new Turkish kilim rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Ready to be enjoyed in your space. |























