New Turkish Kilim Rug 5x8 Flatweave Carpet, Bohemian Rug, Contemporary Rug, Hand Woven, Wool Area Rug, Gray and Taupe, Striped Pattern

New Turkish Kilim Rug 5x8 Flatweave Carpet, Bohemian Rug, Contemporary Rug, Hand Woven, Wool Area Rug, Gray and Taupe, Striped Pattern
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 4' 10" x 8' |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Gray, Taupe | |
| Age | 2000s |
| Collection | Striped Kilim |
| SKU | 2204L045 |
| Rug Number | MA751-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new & unused Turkish kilim rug in excellent condition. Ready to be enjoyed in your space. |
Original: $569.00
-65%$569.00
$199.15Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Woven |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 4' 10" x 8' |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Gray, Taupe | |
| Age | 2000s |
| Collection | Striped Kilim |
| SKU | 2204L045 |
| Rug Number | MA751-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new & unused Turkish kilim rug in excellent condition. Ready to be enjoyed in your space. |























