New Needlepoint Rug 9x12, Hand Woven Wool Area Rug, Flatweave Carpet, Handmade Chinese Needlepoint, Floral European Design, Ivory Background

New Needlepoint Rug 9x12, Hand Woven Wool Area Rug, Flatweave Carpet, Handmade Chinese Needlepoint, Floral European Design, Ivory Background
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 11' 11" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory | Dark Blue, Dark Red, Pink, Light Yellow, Green |
| Age | 2000s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2108L027 |
| Rug Number | MA5402-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new needlepoint rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-woven |
| Materials | Wool |
| Origin | China |
| Size (ft/inches) | 8' 8" x 11' 11" |
| Pile Height | 1/8" (Flatweave) |
| Color(s) | Ivory | Dark Blue, Dark Red, Pink, Light Yellow, Green |
| Age | 2000s |
| Collection | Needlepoint |
| SKU | 2108L027 |
| Rug Number | MA5402-JM |
| Condition/Notes | A beautiful new needlepoint rug in excellent condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Ready to be enjoyed in your space. |























